BİZDEN HABERLER

Sırabaşı: Cumhuriyet Tarihinin En Sık Değişen Kanunu Kamu İhale Kanunu’dur.

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi ve Kamu İhale Kurumu eski uzmanı avukat Volkan Sırabaşı, Kamu İhale Kanunu’nun Cumhuriyet tarihinin en sık değişen kanunu olduğunu belirterek, “Benim tek işim bu ama ben bile takip etmekte zorlanıyorum” dedi.
Mersin Barosu Başkanlığı, avukatlara yönelik “Kamu İhale Mevzuatı ve İhaleye Fesat Karıştırma Suçu” konulu bir seminer düzenledi. Baronun Gökdelen Hizmet Birimi’nde gerçekleştirilen seminere, hakim, savcı ve avukatlar katıldı. Seminerde, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi ve Kamu İhale Kurumu eski uzmanı avukat Volkan Sırabaşı bir sunum yaparak, İdari Yargılama Usulü Kanunu’ndaki (İYUK) değişiklikleri anlattı.
Seminerin açılışında konuşan Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, kamu ihale hukukunun, uygulamada idare hukukunun bir alt başlığı olarak incelendiğini söyledi. Uygulayıcılarının çokluğu ve uygulandığı konuların öneminin, kamu ihale hukukunun dinamik bir yapıya kavuşmasını sağladığını belirten Antmen, “Kamu ihale mevzuatı, ülkemizde kabul edildiği tarihten bu yana en fazla değişikliğe uğrayan mevzuatların başında gelmektedir. Daha birkaç hafta önce 25 Haziran 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan ‘Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ uyarınca İYUK’ta yeni düzenlemeler yapılarak ivedi yargılama usulü kavramı İdari Usul Yasamızda yerini almıştır. İhalelere ilişkin uyuşmazlıklar da ivedi yargılama usulü kapsamında değerlendirilmiştir. Gerek dinamik yapısı gerek farklı hukuk dallarıyla yakın ilişkisi ve gerekse de ekonomik anlamdaki önemine karşın, geride bıraktığımız yıllar içinde Kamu İhale Hukuku alanında yeterli bilgi düzeyine ulaşılabildiğini söylemek olanaklı değil. Bu konu çok özel ve ihtisas isteyen bir başlıktır. O nedenle bir uzman tarafından seminer verilmektedir. Meslektaşlarımızın bilgi düzeyinin gelişmesi ve iş alanlarının geliştirilmesi adına bu tür etkinlikleri önemsiyoruz” dedi.
Antmen’in ardından sunumuna başlayan Sırabaşı ise kamu ihale hukukunun çok güzel ve geniş bir alan olduğunu dile getirerek, “Özellikle genç meslektaşlarımıza kamu ihale hukuku alanında çalışmalarını şiddetle tavsiye ederim. Çünkü sadece idari değil, özel hukuk ve ceza davalarına konu olan bir alan. 2-3 bin sayfalık bir mevzuat ve ihale aşaması da idari hukukun alt kavramı olarak kabul edilmekte. İdari hukuk ise içerisinde imardan gıdaya kadar en geniş alanlardan biri. Tek bir ihale mevzuatı da yok. 2003 yılında yürürlüğe giren kamu ihale kanunumuz, kamunun işlerini, mal alımlarını düzenleyen bir alan. Ancak Cumhuriyet tarihinin en sık değişen kanunu da Kamu İhale Kanunu’dur. Ana kanununda 35-40 değişiklik, ikinci mevzuatta değişiklik 70-80 odu. Benim tek işim bu ama ben bile takip etmekte zorlanıyorum. Sadece yargı değil, KİK kararlarını da takip etmek zorundayız. Kanunun sık değişmesi siyasi veya sosyo-politik sebeplerle de olabilir. Ama sık değiştiği bir gerçek. Özellikle de AB’ye uyum için kanunlar değiştiriliyor ama her AB İlerleme Raporu’nda değişiklikler ile ilgili hep eleştiri gelir” diye konuştu.

 

Kaynak: 

http://www.iha.com.tr/artvin-haberleri/sirabasi-cumhuriyet-tarihinin-en-sik-degisen-kanunu-kamu-ihale-kanunudur-artvin-813840/

http://www.milliyet.com.tr/sirabasi-cumhuriyet-tarihinin-en-sik-mersin-yerelhaber-290631/

GERİ DÖN
0312 442 43 27
Yıldız Kule Turan Güneş Bulvarı No:106 Kat:14 No:62 Yıldız-Çankaya/ANKARA
empatidesign